Home / Uncategorized (page 7)

Uncategorized

Од стан во Битола украдени 32.700 долари

За сега непознати крадци  од стан во Битола украле 32.700 долари. Како што информира денеска Министерството за внатрешни работи, Б.К. во полициската станица во Битола пријавила дека вчера во периодот од 08.00 до 17.45 часот непознат сторител извршил тешка кражба ...

Read More »

Заев ги отвори вратите за влез во Владата

Денеска претпладне новиот премиер на Република Македонија Зоран Заев, ширум ги отвори портите на Владата, каде денеска се очекува новата Влада да ја одржи првата седница. Заев најави дека  размислува да  ги отвори портите на владата за да има пристап ...

Read More »

Почна распределбата на замениците министри

Претставници на политичките партии што се дел од новата влада предводена од премиерот Зоран Заев денес започнале преговори за пополнување на местата во вториот и во третиот владин ешалон. Како што брифираат добро упатени извори од коалициските партнери во новата ...

Read More »

Нов напад на Лондон, седумина загинати

Лондон, британскиот главен град повторно е жртва на терористички напад на неколку дена пред изборите. Ова е трет напад во Велика Британија во изминатите месеци. Седуммина загинати и десетици повредени е епилогот од синоќешниот напад во Лондон, кога напаѓачите прво ...

Read More »

Денеска истекува мандатот на СЈО

Случајот за нарачаните шамари во Центар за градоначалникот Андреј Жерновски и случајот „Транспортер” против градоначалникот на Битола Владимир Талески се двата предмети преземени од Основните јавни обвинителства за кои Специјалното јавно обвинителство поднесе обвиненија. Денеска истекува првиот рок во кој ...

Read More »

Поламат Самидар од Тајланд најдобар учесник на битолскиот Монмартр

  Денеска претпладне, со  свеченото доделување на наградите и прогласување на најдобрите учесници,  беше спуштена завесата на годинашното 36-то по ред издание на  „Малиот битолски Монмартр”. Меѓународното стручно  жири на ликовни педагози,  за најдобар учесник на  Колонијата го прогласи  малиот  ...

Read More »

Наградата за новинарство “Тоде Петрески “ за Никола Талевски

  Годинашен добитник на наградата за новинарство  на Битолски весник за 2017 година , која го носи името на покојниот новинар на МРТВ,  Тоде Петрески, е новинарот Никола Талевски. Никола Талевски е роден на 18.01.1940 година во Битола. Својата професионална ...

Read More »

Орце Камчев: Цермат да си ги исполни обврските

  ФК Пелистер со голема прослава на Широк Сокак го прослави успехот на клубот и излезот на Европската сцена. Сепак во моментот на големото славје еден од сопствениците на клубот, сопственикот  на Орка спорт, Орце Камчев излезе со неочекувана изјава, ...

Read More »

Радмила Шеќеринска заменик претседател на СДСМ

Радмила Шекеринска останува заменик претседател на партијта и најблизок соработник на Заев. Ова е одлучено на 22  конгрес на СДСМ. На Конгресот  беше избран Централен и Надзорен одбор, а во текот на наредната недела ќе бидат избрани и четворица потпретседатели. ...

Read More »

Два проектили испукани кон владината зграда, МВР ги бара сторителите

Околу 23 часот ноќеска биле испукани два проектили кон владината зграда, потврди МВР. Инцидентот го пријавиле граѓани кои слушнале две детонации, а покрај фасадата на владината зграда биле пронајдени два забиени проектили. Нема повредени во инцидентот. Полицијата засега не прецизира ...

Read More »
error: Content is protected !!