Home / Tag Archives: Бит фест

Tag Archives: Бит фест

Дванаесетто издание на “Локум Фест“

Како дел од програмата на БИТ ФЕСТ, а во организација на здружението на Центарот за културна деконтаминација – Битола, започна 12. издание на битолскиот фестивал на музиката и традицијата, „Локум-фест“ чија тридневна програма се одвива во старата битолска чаршија. Во ...

Read More »

Денес на “Бит Фест“

19 и 20 јули на БИТ ФЕСТ    19 јули – четврток 20:00 Стара битолска чаршија „Локум фест“ – музика и традиција Морски перли – Бугарија Balkananatolia ansambl – MK- TR Чалгија Мерак -МК Засладено со локумите DONIA 20.00 Центар за ...

Read More »

Денес на “Бит Фест“

Денес и овој викенд на БИТ ФЕСТ 13 јули (петок) на Бит Фест Детски перформанс – Добро утро Битола – Заборавените кукли  10:00ч. – Градски парк кај Саат кула Играат: Маја Андоновска Илијевски, Илина Чоревска, Викторија Степановска Јанкуловска. Три дена, ...

Read More »

Утврдена програмата на “Бит Фест 2018“

Општината Битола ја утврди програмата за “ Бит фест 2018“. За тоа со кои проекти Битола ќе го одбележи годинашнто културно лето ќе се знае утре кога ќе биде и официјално промовирана програмата. Инаку неофицијално порталот на Битолски весник дознава ...

Read More »

Потврдено учеството на Смајко и “Њујорк Џипси Ол Старс“ на “Бит Фест 2018“

Доцна поладнево познатата  светска музичка група „Њујорк Џипси Ол Старс“ од Њујорк, во која свири светски познатиот битолски и македонски кларинетист Исмаил Лумановски – Смајко, го потврди учеството на  битолското културно лето „Бит фест 2018“. По потврдувањето на учеството на ...

Read More »

Талески со општински пари изигрувал мецена

Тоа во што битолската јавност од секогаш се сомневаше, но никако не можеше да добие одговор конечно излезе на виделина. Тоа што паѓа в очи е дека со општински пари, годинава  за “ Бит фест “се финансирани 55 проекти на ...

Read More »

“Бит фест“ пералница за пари

Битолското културно лето, популарно наречено од неговиот творец Владимир Талески било пералница за перење пари. Средствата во износ од над 220.00 евра  колку што Талески потрошил за годинашниот Бит фест Талески ги делел без никакви критериуми и по свој вкус. ...

Read More »

Талески се расфрлал со пари за “Битфест“

Сега веќе екс градонацалникот на Битола Владимир Талески, кој во изминатите години со својот потпис потрошил над  250 милиони евра и во моментот кога општината Битола  се среќавала со голема беспарица за сервисрање на оснвните обврски се расфрлал со пари ...

Read More »

(Дали) Талески за “Бит Фест” потрошил 5 милиони евра?

Колку пари потрошил градоначалникот на Битола, Владимир Талески за организацијата на битолското културно лето “ Бит Фест” и дали е точно дека тој во изминатите 10 години, за организацијата на овој фестивал потрошил ни помалку, ни повеќе, туку цели  5 ...

Read More »