Home / Tag Archives: државата

Tag Archives: државата

Груевски се спаси од „Траекторија“ Судот констатираше дека настанала апсолутна застареност за гонење на поранешниот премиер Никола Груевски во предметот „Траекторија“ за кинеските автопати. Сите судски трошоци поврзани за оваа постапка против Груевски ќе ги плати државата. Ова следува откако ...

Read More »

Иванов го потпиша Законот за амнестија

Законот за амнестија изготвен од Координативно тело за помирување, вчера беше објавен во Службен весник, што подразбира дека претседателот Ѓорге Иванов го потпишал указот за прогласување за овој закон, односно дека веќе тече рокот од пет дена за пријавување на ...

Read More »

Народните избраници му пресудија на народот

Се случи и тоа. Во петокот, на 19 октомври, доцна вечерта, во една напната, тензична и нервозна атмосвера, на многу дебатирања, условувања, (раз)убедувања, уцени, закани, притисоци и ветувања… пратениците на Собранието со двотертинско мнозинство, со 80 гласови за донесоа одлука ...

Read More »

Заев ги отфрла обвинувањата на Груевски

Колку полесно Груевски го прифати поразот на локалните избори, толку подобро за Македонија. Ова го вели премиерот Зоран Заев, коментирајќи го последното интервју на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, за кое вели дека било многу хаотично. Заев ги отфрли обвинувањата од неговиот ...

Read More »

Градоначалникот Талески со монструозно сценарио да го згасни Битолски весник

И покрај тоа што во изминатите години во голем број наврати сум слушал од негови блиски поранешни и сегашни соработници и пријатели, дека суетата  на Владимир Талески нема граница, сепак ни на сон можев да претпоставам дека  градоначалникот Талески, кој ...

Read More »

СЈО инсистира на притвор за Пешевски

Поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, обвинет во предметот на Специјалното јавно обвинителство „Траекторија“ е шокиран од барањето на СЈО за притвор за човек како него, кој работел за интересите на Република Македонија и благодарение на неговата работа 10 илијади лица добиле ...

Read More »

Разрешувањето на Зврлевски стигна на дневен ред

Разрешувањето на јавниот обвинител на РМ Марко Зврлевски попладнево дојде на дневен ред на Собранието.Откако беше утврден листингот на пријавени дискутанти, претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина седницата и ново продолжени закажа за утре во 11 часот.Тој само најави ...

Read More »