Don't Miss
Home / Tag Archives: име

Tag Archives: име

Поставена табла во Владата со име Севрена Република Македонија

Владата вечерва ја постави плочата со новото име Република Северна Македонија пред влезот на зградата. Името „Влада на Република Северна Македонија“ е преведено на три јазици, на македонски, албански и англиски. Таблата со новото уставно име е поставена еден ден ...

Read More »

Ципрас: Со Преспанскиот договор ја спасивме Грчка Македонија

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа од партискиот настан организиран од СИРИЗА во Солун, порача дека со Договорот од Преспа, левицата не ја продала, туку ка спасува културното и историското наследство на грчката Македонија. Во 50 минутниот говор, Ципрас рече дека цели ...

Read More »

Јанева најави нови истраги за Империја

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева синоќа, околу 1:30 часот по полноќ, пристигна во Кривичниот суд за да ги подигне решенијата со кои им се одреди притвор на петмината осомничени во истрагата „Империја“. -Набргу ќе соопштиме дека истрагата за овој случај ...

Read More »

Ципрас:Постигнавме историски договор

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Носам добри вести. Пред малку стигнавме до договор со премиерот на поранешната југословенска Република Македонија, му рече грчкиот премиер Алексис ...

Read More »

Кога името Македонија стане филигран

Конечно се случи и тоа. По речиси 12 години на Скопскиот аеродром, кој тешко некој во Македонија во моментот знае како се вика, слета и еден грчки политичар. Откако Владата на Република Македонија за да ги откочи преговорите со Грција, ...

Read More »

Тврдокорни со последен апел до ВМРО да ја спаси Македонија

Здружението „Тврдокорни“ вечерва одржува протест против, како што велат, двојазичност и албанизација на Македонија. Протестот започна пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, а планирано е да заврши пред Собранието. Горан Неделковски од „Тврдокорни“ во својот говор пред ВМРО-ДПМНЕ дека оваа партија сега има ...

Read More »

Премиера на филмот “ Кога денот немаше име”

Во рамките на главната програма на 38.издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки”, денеска  во големата сала на Центарот за култура – Битола, премиерно ќе биде прикажан македонскиот филм „Кога денот немаше име”, во режија на Теона Митевска. ...

Read More »

Заев и Ципрас телефонски разговорале за градење доверба

Eвроатлантската перспектива на Македонија, прашањето за името и можностите за развивање на билатералните односи, биле теми за кои телефонски разговарале премиерот на Грција Алексис Ципрас и претседателот на македонската Влада Зоран Заев, соопшти денеска кабинетот на грчкиот премиер. Ципрас и ...

Read More »

„ВМРО-ДПМНЕ никогаш нема да дозволи промена на уставот со цел промена на уставното име“

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ за името на Република Македонија е јасен, цврст и непроменет. За било какво можно решение, народот ќе биде прашан на референдум. Премиерот Никола Груевски на масовниот народен собир пред македонското Собрание истакна дека ВМРО-ДПМНЕ никогаш нема да ...

Read More »

Францускиот виртуоз Ричард Галијано ѕвезда на Фестивалот “Музика од светот“

Националната установа Центар за култура- Битола ќе го организира шестото по ред издание на Фестивалот “Музика од светот“ што во Битола ќе се одржува од шести до осми ноември оваа година. Главна ѕвезда на Фестивалот ќе биде музичар од светски ...

Read More »