Home / Tag Archives: МВР

Tag Archives: МВР

Две години затвор за Груевски

Две години затвор за екс премиерот Никола Груевски, како обвинет во случајот Тенк, односно набавката на мерцедесот од 580.000 евра. Поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски пак е осуден на шест години и шест месеци. Судијката Добрила Кацарска образложувајќи ...

Read More »

Кој телефонирал да почне акцијата на 27 април?

Обвинителството за организиран криминал и корупција денеска до Кривичниот суд поднесе обвинение за вкупно 30 осомничени за насилството што се случи на 27 април 2017 година во Собранието. Како што појасни јавниот обвинител Љубомир Јовески, 28 од обвинетите се гонат ...

Read More »

Зоран Заев:Сведокот призна дека ме местел за поткупот!

Шестчасовното сведочење на струмичкиот бизнисмен Иван Николов Сачавалиев започна со тврдење дека Заев му барал поткуп од три евра за метар квадратен, едно за себе, едно за Црквата и едно за партијата, а заврши со тоа дека го наведувал Заев ...

Read More »

Горан Милевски физички нападнат во Скопје

Лидерот на ЛДП и републички пратеник, Горан Милевски, попладнево бил физички нападнат на плоштадот во Скопје. Случајот е пријавен во полициската станица Центар, а пратеникот побарал медицинска помош. “Во 16,30 часот Г. М. пријави дека додека се движел по плоштад ...

Read More »

Од земени телефоните на учесниците од 27 април

Одземени биле и дадени на вештачење мобилни телефони  кои во различни периоди биле прошверцувани до дел од притворените за настаните од 27-ми април 2017 година. Според изворите на  Битолски весник, се претпоставува дека најверојатно била искористена можноста да бидат внесени ...

Read More »

Уште еден уапсен за тепањето на Села

Вечерва уште еден уапсен за собраниските настани од 27 април. Станува збор едно од лицата за кое утринава МВР побара информации од јавноста – да се помогне во нивното пронаоѓање. Најверојатно се работи за дело кое не е поврзано директно ...

Read More »

МВР лаже дека работи на атентатот врз Глигоров

Истрагата за атенатот врз Глигоров трае, се уште е отворена и се работи на нејзе, велат од МВР секоја година по повод годишнината од овој немил настан. Меѓутоа, ова е голема лага, бидејќи постои документ на МВР, од кој јасно ...

Read More »

Упад на СЈО во Кабинетот на судијата Панчевски

По петчасовниот претрес во кабинетот на судијата Владимир Панчевски, специјалната обвинителка и нејзиниот тим го напуштија Кривичниот суд со запленети податоци од компјутерскиот систем и персоналниот компјутери. Катица Јанева се сомнева дека Панчевски како претседател на Кривичен суд местел предмети ...

Read More »

Судот го прифати обвинителниот акт за “ Триста“

Основниот суд Скопје 1 го прифати обвинителниот акт за предметот „Триста“ Советот за оценка на обвинителен акт при Основниот суд Скопје 1 Скопје го одби приговорот на одбраната на обвинетиот Ѓоко Поповски во предметот „Триста“ и во целост го прифати ...

Read More »

За бегството на Грујовски и Бошковски кривични пријави против судиите

Поранешниот началник на петтата управа во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Горан Грујевски и вработениот Никола Бошковски, нема да ја земат плата за август од Министерството за внатрешни работи (МВР), потврдија оттаму. Нивниот работен однос е ставен во мирување ...

Read More »
error: Content is protected !!