Don't Miss
Home / Tag Archives: публика

Tag Archives: публика

Дадо Топиќ го откажа учеството на “Бит Фест“

Легендарната музичка ѕвезда Дадо Топиќ нема да има настап во Битола на овогодинешното издание на манифестацијата ,,Бит Фест’’ како што беше првично најавено, на четврти јули. Тој го откажал својот настап со Битолскиот камерен оркестар, и покрај тоа што концертот ...

Read More »

Со новогодишниот концерт Камерниот оркестер ги воодушеви битолчани

Во преполнетата сала на Центарот за култура во Битола, каде се бараше влезница повеке, Камерниот оркестар на Битола, го одржа новогодишниот kонцерт, насловен „Ладиес сѕмпхонѕ”, последен за оваа година. Концертот предизвика воодушевување кај присутните во големата сала на Центарот за ...

Read More »

Јан Амос Коменски победници на кошаркарскиот куп

По повод  Деновите на Општина Карпош, во Спортско рекреативниот центар „ Борис Трајковски“, денеска се одигра финалниот натпревар од кошаркарскиот куп помеѓу  ООУ „ Димо Хаџи Димов“ и ООУ „ Јан Амос Коменски“.  Во малата сала, пред  многубројната публика, кошаркарите ...

Read More »

Јаков Дренковски ги запали Карпошани

На вчерашната вечер на „Карпошовото културно лето“, свој музички концерт одржа долгогодишниот музичар и кантавтор Јаков Дренковски. Пред присутната публика на платото во Т Ц „ Лептокарија“ , со придружниот бенд,  музичкиот ас ги претстави своите хитови од подалечното минато. ...

Read More »

Насталгично музичко патување во Карпош

Прекрасните звуци на сентименталната џез музика ноќеска се „прошетаа“ низ платото на Т.Ц „Лептокарија“, исполнувајќи го просторот со романтичен спокој.  Во рамките на тринаесеттата вечер од „Културното лето Карпош-2017“, со својот бравурозен настап се претставија музичките виртуози „Мартин Ѓаконовски Трио“, ...

Read More »

Португалската дива Тереза Салгуеро главна ѕвезда на Фестивалот “Музика од светот“

Се е подготвено за годинашното осмо издание на Фестивалот “Музика од светот“,  во организација на Центарот за култура Битола. Фестивалот ќе почне в сабота, на петти ноември со настапот на португалската дива со импозантна тридецениска  кариера Тереза Салгуеро. Салгуеро настапувала ...

Read More »

Симфониски концерт за деца „Петре и волкот”

Македонската филхармонија на 18.05.2016 година, во 18.00 ч. во НУ Центар за култура Битола ќе одржи симфониски концерт за деца, ќе ја изведе популарната оркестарска суита „Петре и волкот” под диригентство на маестро Борјан Цанев.   „Петре и волкот” е ...

Read More »

Концертно уживање со Камерниот оркестар и диригентот Алесандро Дагостини

Во понеделникот, во концертната сала при Центарот за култура- Битола, вистинско  концертно уживање за публиката приреди Камерниот оркестар на нивниот прв концерт за оваа година. Диригент на концертот под наслов “Подмосковски вечери”  на Камерниот оркестар беше италијанскиот диригент Алесандро Дагостини, ...

Read More »

Претставата “Хамлет“ вечерва на “Битола Шекспир фестивалот“

На новата сцена на Народен театар Битола на 25 јули, во рамките на третото издание на „Битола Шекспир фестивал“, ќе биде изведена претставата „Хамлет“ од Шекспир, во режија на Џон Блондел со театарската компанија „Лит мун“ од Санта Барбара, Калифорнија, ...

Read More »

Поп дивата Каролина приреди спектакл на Хераклеја

Синоќа античкиот театар Хераклеја буквално “гореше“ од позитивна атмосфера, одлична музика, многу емоции и спектаклот што на својата неколкуилјадна  публика, дома, на битолчани им го приреди најпопуларната музичка поп дива Каролина Гочева.   Со беспрекорен стајлинг и совршена интерпретација, публиката ...

Read More »