Земјотесрот што го погоди Охрид ја стресе и Битола. Јачината на земјотресот ги исплаши битолчани кои ги напуптија своите домови.

Епицентарот на земјотресот е од охридско преспанскиот регион каде во изминатите неколку недели земјата постојано се тресе.

Силниот земјотрес е регистриран на 5 километри северозападно од Ресен на длабочина од 2 километри, со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*