Home / Author Archives: Битолски Весник (page 328)

Author Archives: Битолски Весник

новинар, гл. и одговрен уредник на Битолски весник

Лајонс клуб Хераклеја донираше во Интерното одделение при Клиничката болница

Денеска, челните луѓе и активисти на Лајонс клуб Хераклеја од Битола донираа облека за потребите на Интерното одделение при Клиничката болница- Битола. Донацијата се состоеше од пижами и влечки неопходни за  пациентите згрижени во Интерното одделение. Донацијата ја врачија претставници ...

Read More »

Македонија лидер во привлекување на странски инвеститори

Присуството на европските компании во Македонија придонесува за подобрување на квалитетот на севкупното работење преку воведување нови технологии и знаења, како и нови менаџмент практики и поефикасно корпоративно уредување, порача премиерот Никола Груевски на одбележувањето на десетгодишнината од основањето на ...

Read More »

Амбасадорот на САД, Пол Волерс донираше електронски книги во ОУ“Гоце Делчев“

Денеска, во еднодневна посета на Битола, беше амбасадорот на САД во Република Македонија, Пол Волерс. Амбасадорот го посети основното училипте “Гоце Делечев“, каде донираше електронски книги за библиотеката на основното училиште . Амбасадорот на САД во Македонија, Пол Волерс донацијата ...

Read More »

70 години храм на културата! Среќен роденден БНТ!

На 14-ти ноември 1944 година е основан Битолскиот Народен театар. По тој повод, утре ќе се одржи централната свеченост по повод 70- роденден на храмот на културата и уметноста во Битола. Верната публика и вистинските вљубеници во театарската уметност ќе ...

Read More »

Се реновира училиштето во село Гермијан

Градоначалникот на општина Новаци Лазар Котевски денеска во селото  Гермијан  оствари средба со родителите кои бараат да се отвори Центар за ран детски развој за нивните дечиња на претшколска возраст во склоп на подрачното училиште. -Разговарав со мајките на деца ...

Read More »

МВР поднесе кривични пријави против четворица за „злосторничко здружување„ и „компјутерска измама“

Против четири лица ќе биде поднесена кривична пријава за „злосторничко здружување„ и „компјутерска измама“ во врска со вчерашниот избор на песна за Евровизија каде како награди се предвидени вкупно 45.000 евра, средства обезбедени од Министерството за култура. МВР соопшти дека ...

Read More »

Клиничка болница:Има реагенси за загрозените пациенти, во тек е тендер за нови количини

Со реакција на прес-конференцијата на ЛДП,   се огласи менаџерскиот тим на Клиничката болница- Битола.  Реакцијата ја објавуваме во целост. – Службата за нуклеарна медицина при Клиничката болница- Битола ги има количините на реагенси што се потребни за витално загрозените пациенти. ...

Read More »

Кајмакоски ќе ја претставува Македонија на Евросонг

Даниел Кајмакоски со композицијата „Лисја есенски“ ќе ја претставува Македонија на Изборот за песна на  Евровизија 2015–та, во Виена, Австрија. Тој победи на синоќешниот Фестивал на забавни мелодии – Скопје 2014 што се одржа во Метрополис арената во Скопје. Второ ...

Read More »

Скопски Фестивал: Продуценти и пејачи во мрежата за измама?

Неколку лица биле повикани синоќа на разговор во полициска станица поради сомнение дека учествувале во обид за местење на Скопскиот фестивал. Според првичните информации, меѓу повиканите се нашле сопственици на продуцентски куќи, пејачи и други познати личности. Кај нив биле ...

Read More »

Мотивација на младите во Битола, дел од проектот „Младинско граѓанско образование”

Националниот младински совет на Македонија во склоп на проектот „Младинско граѓанско образование” организираше 40 обуки со различни групи низ целата држава. Секоја обука создаде локален иницијативен тим кој планираше иницијатива на локално ниво по нивен избор во областа на граѓански ...

Read More »
error: Content is protected !!