Home / Tag Archives: година

Tag Archives: година

“Оскарите “ ги очекуваат славениците

                          До завршниот дел на Манифестацијата “ Избираме најуспешни битолчани за 2019 година” остануваат само уште два дена.            На два дена  пред Изборот  се е подготвено  за спектакуларниот избор на најуспешните битолчани, кои в 2019 година  со своите ...

Read More »

Година на изгубена надеж

                                       За само неколку денови и оваа, 2019 година, ќе стане минато. Само уште нецели 5 дена не делат од дочекот на најлудата и највеселата ноќ во годината, кога сите ние, кои успеавме да ја преживееме оваа година, ќе ...

Read More »

Груевски за сведочењето на Верушевски

Поранешиот премиер, а сега азилант во Унгарија, Никоа Груевски денеска се јави со едно долго четиво на Фејсбук како реакција на денешното сведочење на Зоран Верушевски. Груевски вели дека со ова вистината испливала на површина, а таа била дека „бомбите“ ...

Read More »

Спуштена завесата на културното лето “Новаци 2019“

Синоќа пред околу 1.500 посетители, на спектакуларен начин  со одржување на фестивалот “Избор на летен фолк хит на Македонија 2019“ и концерт на Јордан Митев, во Новаци заврши манифестацијата културно-забавното лето “Новаци 2019“. Оваа година културното лето “Новаци 2019“ се одржа ...

Read More »

Укинат притворот на Мијалков за “ Империја“

Куќниот притвор на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков за предметот „Империја“ му  е укинат. Врховниот суд на 27 март 2019 година го донел ова решение по жалбата на Мијалков. Од Врховен инфомираат дека решението е донесено согласно начелното правно мислење ...

Read More »

САД:Корупцијата голем проблем во Македонија

Во Република Северна Македонија има напредок во медиумите и судството, но останува да се решат уште низа важни проблеми како корупцијата, се наведува во најновиот извештај за човековите права на американскиот Стејт департмент. Владата на Северна Македонија во 2018 година ...

Read More »

Битола со енормно загаден воздух

Во Битола на мерното место Битола 2, Тетово и Струмица е надминат прагот на ПМ10 честичките, се наведува во соопштението на Министерството за животна средина и просторно планирање. -Согласно Уредба за изменување и дополнување на Уредбата за гранични вредности за ...

Read More »

Договорен настапот на групите кои ќе настапат на Манифестацијата “ Избираме најуспешни битолчани“

Редакцијата на Битолски весник и за време на Новогодишните празници не мируваше. Во текот на изминатите неколку дена Битолски весник  покрај тоа што ја доби согласноста за ексклузивен спонозр на Манифестацијата го договори и настапот на групите кои ќе ги ...

Read More »

Битолчани на Магнолија ги испорачаа своите желби за Новата, 2019 година

         На плоштадот „Магнолија“ во Битола, синоќа во весела и топла атмосфера, илјадници битолчани ја дочекаа Новата 2019 година, со желби за добро здравје и многу успеси. По масовното одбројување, точно на полноќ, со голем огномет беше означен влезот во ...

Read More »

Година на премрежја

Уште само четири дена не делат од 31 декември, кога ќе се збогуваме со Старата  2018 и ќе ја дочекаме Новата  2019 година. За неколку дена и оваа 2018 година, која ја дочекавме со толку многу надежи и посакувања за  ...

Read More »
error: Content is protected !!