Don't Miss
Home / Tag Archives: мандат

Tag Archives: мандат

Груевски останува пратеник

И покрај правосилната судска пресуда, собранието не собра двотретинско мнозинство за одземање на мандатот на поранешниот премиер и актуелен Никола Груевски, откако предмалку, без никаква дискусија, 58 пратеници гласаа „за“, а 29 гласаа „против“. Откако скопскиот кривичен суд испрати известување ...

Read More »

Методија Тасевски нов лидер на СДСМ

По 8 години на чело на СДСМ дојде до смена на лидерската позиција во партијата на власт. На местото на Васко Ковачевски  Методија Тасевски е избран за нов претседател на СДСМ во Битола. Одлуката за негово именување  дознаваме ја донел ...

Read More »

В среда конститутивна седница на новиот Совет

В среда,на 25 октомври ќе се одржи конститутивната седница на новиот Градски совет. На седницата се очекува да биде избран и претседателот на Советот. Среда, пред седницата на Советот треба да се изврши и примопредавање на кабинетот на градоначалникот. Дали ...

Read More »

Пивковски ги собра потписите за втор мандат

На престојните локални избори актуелниот градоначалник на Могила, Стево Пивковски ке трча како независен кандидат. Иако беше најавено дека Пивковски ке биде кандидат на ВМРО ДПМНЕ тој сепак одлучи како и на претходните избори  и на престојните да излезе како ...

Read More »

Претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски си поднесе оставка

Претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски, денес поднесе оставка од функцијата. Аневски предмалку изјави дека се повлекува од функцијата од лични и семејни причини. Тој не образложи повеќе детали за ваквата одлука, но вели дека тоа нема никаква ...

Read More »

Лазар Котевски ќе трча за четврт мандат

Градоначалникот на Новаци, Лазар Котевски ќе трча по четврт пат за градоначалничката функција на Општина Новаци. Лазар Котевски ова го истакна на прес конфенерцијата на која поднесе отчет за сработеното во изминатите 4 години. Инаку Лазар Котевски својата кандидатира за ...

Read More »

Талески ја почна (пред)изборната кампања

Актуелниот градоначалник на Битола,Владимир Талески кој ја најави својата кандидатура за својот четврт мандат веќе ја почна (пред)избoрната кампања. Тој деновиве со поддршка само на два тројца негови вработени ги промoвира своите проекти. Така вчера Талески  во ОУ “Коле Канински“ ...

Read More »

Денеска истекува мандатот на СЈО

Случајот за нарачаните шамари во Центар за градоначалникот Андреј Жерновски и случајот „Транспортер” против градоначалникот на Битола Владимир Талески се двата предмети преземени од Основните јавни обвинителства за кои Специјалното јавно обвинителство поднесе обвиненија. Денеска истекува првиот рок во кој ...

Read More »

Груевски го доби мандатот за составување влада

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски има можност да формира владина коалиција, откако претседателот Ѓорге Иванов вчера му го врачи мандатот за состав на новата влада. На тој начин беше испочитуван рокот за доверување на мандатот за формирање влада на кандидат ...

Read More »

Датумот за конституирање на Собранието по доделување на уверенијата

Конститутивната седница на новиот состав на Парламентот ќе биде закажана откако Државната изборна комисија (ДИК) до Собранието ќе го достави Извештајот за резултатите од предвремените парламентарни избори 2016 и освоените мандати, информираат денеска од Кабинетот на претседателот на Парламентот Трајко ...

Read More »