Home / Tag Archives: Пелистер

Tag Archives: Пелистер

Почна реконструкцијата на патот за Маловиште

                            Во присуство на министерот за земјоделие, водостопанство и шумарство, Трајан Димковски, директорот на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделието, Никола Бабовски   и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска,  во селото Кажани официјално беше означен почетокот на реконструкцијата на патот ...

Read More »

Еурофарм Пелистер елиминиран

Екипата на Еурофарм Пелистер својата дебитантската сезона во СЕХА-лигата ја заврши во осминафиналната фаза, откако е елиминиран од Нексе, 24:22 (13:10). „Фармацевтите“ славеа во реванш мечот во Битола, но недоволно за да ја неутрализираа негативата од три гола на хрватскиот ...

Read More »

Сеуште ништо од (купо)продажбата на РК Пелистер

И покрај тоа што изминаа неколку месеци и првенството во Супер ракометната лига се ближи кон крајот сеуште нема ништо од (купо)продажбата на РК Пелистер. Пред само извесно време беше речено дека околу (купо)продажбата на РК Пелистер се е готово ...

Read More »

Донесена одлука за фузија на РК Пелистер и Еурофарм Работник

                                      Со 16 гласови за, 9  воздржани гласови и двајца советници кои воопшто не гласаа, Советот на Битола донесе одлука за фузија на ракометниот клуб Пелистер и Еурофарм Работник.           Со оваа одлука практично е откочен процесот за фузија ...

Read More »

Кој го држи РК Пелистер во шах-мат позиција

             Дали,по речиси 65 години од основањето, ракометниот клуб Пелистер заминува во историјата?           Неодамна  со согласност на Советот на општината  Битола, сопственик на 75 од сто од акциите на РК Пелистер требаше да биде  ракометниот клуб Еурофарм Работник.           ...

Read More »

Фузијата со РК Пелистер и натаму енигма

Фузијата на Еурофарм Работник и РК Пелистер и натаму е енигма. Иако претседателот на Советот, Валентин Груевски минатата недела најави седница на Советот на која ќе се расправа за Платформата, сепак седница не се одржа. Додека екипата на Еурофарм Работник ...

Read More »

Судбината на Пелистер се решава неделава

                             Каква ќе биде судбината на ракометниот клуб Пелистер ќе се знае неделава.           Ова го изјави првиот советник во Советот на општината Битола, Валентин Груевски  на последната седница на Советот. Одговарајќи на советничко прашање на опозицијата, Валентин Груевски  ...

Read More »

РК Пелистер заминува во историјата, на сцена Еурофарм Пелистер!?

                                По речиси 65 години од основањето ракометниот клуб Пелистер заминува во историјата.           Деновиве со согласност на Советот на општината  Битола сопственик на 75 од сто од акциите на РК Пелистер е ракометниот клуб Еурофарм Работник.           ...

Read More »

Што планираа Силјан Мицевски и Боки 13 со Меѓународниот сојуз

Во врска со плановите на Боки 13 и потпишаниот Договор опширно пишуваше Битолски весник во март минатата година. Што напиша тогаш Битолски весник Меѓународен сојуз Скопје заедно со ГП „Пелистер“ Битола започнува нов инвестициски проект за изградба на Европски ценар ...

Read More »

Ултиматум на “Чкембарите“: Или дома со зелено бели дресови или бојкот

Навивачката група “Члембари “ кои присутвуаа на денешната седница на Советот ја поддржаа Понудата на Еурофарм, но притоа поставија еден ултиматум. Или новата екипа Еурофарм Пелистер натпреварите во Битола ке ги игра во зелено бели дресови или ке с е ...

Read More »