Home / Tag Archives: Пелистер (page 10)

Tag Archives: Пелистер

Гаснење на пожар на Пелистер (симулација)

Преку нови техники и методи и со преносни пумпи и резервоари пожарникари од Франција им ги пренесоа своите знаења и искуства за гасење на пожар во шумски услови. Денеска во детското одморалиште на Пелистер беше презентирана показна вежба или симулација ...

Read More »

Управата на ФК Пелистер: Хаџиевски доби се што бараше, не исполни ништо

Во врска со обвинувањата на сега веќе екс- тренерот на Пелистер, Ѓоко Хаџиевски со соопштение се јави управата на клубот. Во соопштението испратено до јавноста Управата на клубот категорично ги отфрла сите обвинувања на Хаџиевски и истите ги смета за ...

Read More »

Битолчани во шок, ФК Пелистер второлигаш

Пелистер второлигаш! По поразот од Турново во Прилеп, Пелистер ги загуби и теоретските шанси да се спаси од испаѓање во Првата фудбалска лига. Веста за испаѓањето на Пелистер од Првата лига, во Битола одекна посилно од т.н. “бомби” на Заев ...

Read More »

На тренинг со Ѓоко Хаџиевски, тренер на Пелистер: Напредуваме подобро од предвиденото

Иако,  во саботата беше последниот врнежлив ден тоа не беше пречка фудбалерите на Пелистер заедно со својот тренер Ѓоко Хаџиевски го одработуваа попладневниот тренинг. По завршувањето на два и пол часовниот тренинг тешко беше да се каже дали тоа што ...

Read More »

Над 1.000 деца на бесплатно зимување на Пелистер

Над 1.000 деца, на семејства од социјален ризик од целата Република Македонија  и деца со попреченост во развојот, зимскиот школски распуст ќе го искористат за бесплатно зимување на Пелистер. Денеска,  децата на Пелистер, во придружба на градоначалникот на Битола д-р ...

Read More »

Ѓоко Хаџиевски по 23 години повторно тренер на Пелистер

На денешното Собрание на фудбалскиот клуб Пелистер, кое се одржа во хотел “Милениум” во Битола за нов шеф на стручниот штаб на Пелистер е назначен еден од најдобрите тренери на Македонија и екс- селектор на македонската фудбалска репрезентација Ѓоко Хаџиевски, ...

Read More »

Недостижна десетка за Пелистер

Трето коло, Челинџ куп – реванш Пелистер – Дукла Прага 24:18 (12:7) Спортска сала „Младост„ – Битола. Гледачи: 4000 Судии: Роберто Шевоја и Таи Алперан (Италија) Делегат: Тихомир Касуниќ (Хрватска) Пелистер: Крстевски, Николиќ 3, Димитровски 8, Дрогришки 7, Рајатовски 2, ...

Read More »

По две години ракометарите на европска сцена

Ракометарите на Пелистер по две години од учеството на европска сцена во купот на ЕХФ се враќаат на европска сцена. Идната седмица тие ќе играат во Челинџ купот каде во рамките на третото коло се сраќаваат со екипата на “Дукла“ ...

Read More »

Нема карантин за “пелистерци”

Фудбалерите на Пелистер нема да патуваат на вечното дерби во Скопје како во претходните натпревари со карантин туку ќе патуваат утре наутро. Пред оваа средба “пелистерци” тренираа напорно и како што  велат нема да се предадат пред натправарот. -Не патуваме ...

Read More »

Вечното дерби наместо на “Филип Втори” во Ѓорче

Дерби натпреварот помеѓу екипите на Пелистер и Вардар кој е закажан за в недела наместо на фудбалската арена “Филип Втори” ќе се игра на стадионот на екипата на Македонија ЃП во општина Ѓорче Петров во Скопје. Ваквата одлука ја донесе ...

Read More »
error: Content is protected !!