Home / Tag Archives: проекти

Tag Archives: проекти

Талески за Бит фест му исплаќал пари и на дечкото на неговата ќерка

Екс градоначалникот на Битола, Владимир Талески, муѓу 55 физички лица кои добиле пари за наводни проекти, за Бит фест му исплатил пари и на новиот дечко на неговата ќерка К.К. Според извори на порталот на Битолски весник луѓето од општинската  ...

Read More »

Ревизија и на нашето аминување

Деновиве, откако дојде до смена на централната и локалната власт, сведоци сме на секојдневни најави или извештаи, кои ги пласираат новоизбраните државни или општински функционери, за ревизија на (не)работењето на нивните претходници. Речиси нема ден а да не слушнеме или ...

Read More »

Корлевски: Со стари проекти во новите избори

Изминува и последниот ден од изборната кампања во која ДПМНЕ и Илиоски си излегоа со препишана програма од изминатите изборни циклуси, притоа заборавајќи дека тие проекти досега требаше да бидат направени.Конечно  имаа шанса да покажат дека Битола им значи, но ...

Read More »

ЕУ ќе гради пруга од Црното до Јадранското море

Европската унија ќе ја финансира изградбата на железничката пруга од Kоридорот 8, која треба да ги поврзе Јадранското и Црното море и ќе минува преку територијата на Македонија, изјави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во интервју за Дојче Веле. Хан ...

Read More »

Се одржа третата форумска сесија во општина Новаци

Изградба на индустриска зона, базен и реконструкција и асфалтирање на улици се проектите за кои најмногу гласови дадоа жителите на општина Новаци на третата  форумска сесија. -На оваа трета форумска сесија жителите на општина Новаци имаа можност да гласаат за ...

Read More »

Груевски: СДСМ и Заев на 11 декември ќе доживеат историски најубедлив пораз

На 11 декември, СДСМ предводена од лидерот Зоран Заев,  ќе доживеат историски најголем пораз, не само во историјата на СДСМ, туку и во историјата на парламентарните избори во Македонија. Тоа му е сосема јасно и на Зоран Заев, кој деновие  ...

Read More »

СДСМ ветува низа проекти за младите

-Младите во Македонија најсилно ги почуствуваа погубните политики на актуелната власт. Според Светска Банка, невработеноста кај младите во нашата држава изнесува над 50 проценти. Во изминатиот период Универзитетот беше свесно ставен на маргините на оштеството, а професорите замолчени. Со измените ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се безидејни, немаат програма, капацитет и способни луѓе да ја водат државата

СДСМ немаат програма капацитет и способни луѓе и единствено им останува само плукање, негирање и омаловажување,  нешто што во последниве две години од политичката криза, видовме дека нивниот  лидер Зоран Заев со малото друштво околу него,  најдобро знае да го ...

Read More »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ со стари проекти во новите избори

-Антонио Милошоски, битолчани имаат можност да го видат само за време на парламентарни избори кога ветува ридови и долини, а штом тие завршат од него нема ни трага ни глас. Еве веќе петти пат кај што е носител на ДПМНЕ ...

Read More »

Лилјана Кузмановска: Ќе продолжи соработката со невладините организации

Кандидатките за пратенички во Петтата изборна единица на Коалицијата “За подобра Македонија” предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Лилјана Кузмановска и Олга Лозановска, викендов во Битола остварија средби со претставнички на невладините и граѓански организации од Битола,  со кои во изминатиот период можат ...

Read More »
error: Content is protected !!