Home / Tag Archives: сдсм

Tag Archives: сдсм

Методија Илиевски координатор на советничката група на СДСМ во Советот на Општина Битола

Советникот Методија Илиевски, е новиот координатор на советничката група на СДСМ во Советот на Општина Битола. Одлуката едногласно  била донесена  на синоќешната седница на ИО на СДСМ-Битола. Методија  Илиевски  советник од СДСМ во градскиот Совет беше и  во претходниот состав ...

Read More »

Новаци и Могила добиваат нови градоначалници!?

Иако засега тоа се неофицијални резултaти, кои ги добивме од партиски кругови,  сепак како што стојат работите општините Новаци и Могила ќе добијат нови градоначалници. Така по три едноподруги освоени мандати,  нов градоначалник на Новаци ќе биде Љубе Кузмановски кандидат ...

Read More »

СДСМ и Коалицијата “ За живот “освоија 18 советнички места

Иако засега сеуште не е тоа дефинитивно, СДСМ и Коалицијата “ За живот “ на изборите освоија дури 18 советнички места со што ќе имаат апсолутно мнозинство во Советот. ВМРО ДПМНЕ освои само 12 советнички места, а незавинста листа Поинаку ...

Read More »

СДСМ води во 37 општини

Според првичните резултати што ги објави Државната изборна комисија на својата веб страница, кандидатите за градоначалници на СДСМ водат во 37 општини, на ВМРО-ДПМНЕ во 15 општини, а на ДУИ во четири. По преборени 14,22 отсто од гласовите, во Битола ...

Read More »

СДСМ слави во Битола

И покрај тоа што не се изброени сите гласови, сепак во Битола членовите  и симпатизерите СДСМ веќе ја слават победата. Пред седиштето на СДСМ веќе се слави и неколку музички групи ја збогатуваат прославата. Според тоа како пристигнуваат гласовите од ...

Read More »

Двојна предност на Наташа Петровска

Според првичните информации од седиштето на СДСМ Битола кандидатот на СДСМ и Коалицијата “ За подобра Македонија “ во Битола Наташа Петровска според изброените гласови  во 52 избирачки места води спрема кадидатот на ВМРО ДПМНЕ Зоран Илиоски со 2;1. За ...

Read More »

Денес завршува изборната кампања

На полноќ завршува дваесетдневната изборна кампања и почнува молкот пред локалните избори во недела. Коалицијата „Живот во Македонија“ предводена од СДСМ ќе ја заокружи кампањата со средби со граѓани во Дебарца и Вевчани, и со митинзи во Струга и Охрид. ...

Read More »

Битолчани ќе имаат достоинствен живот

Во денешното општество, сите граѓани имаат право да живеат со своите семејства, да посетуваат редовно училиште, да се вработат и да имаат шанса за исполнет и самостоен живот. Меѓу нив спаѓаат и лицата со телесна инвалидност, слепите лица, глувите лица, ...

Read More »

Наташа Петровска: Гасификација за почист воздух и поевтино греење

Клучен проект на локалната самоуправа предводена од СДСМ и Коалицијата ќе биде гасификацијата и тоа од два аспекти. Првиот секако е еколошкиот момент. Имено, со употребата на гасот како алтернативно гориво за затоплување на институциите и домовите на нашите сограѓани, ...

Read More »

Интервју со Наташа Петровска, кандидат за градоначалник на Битола: Битолчани се огорчени од состојбите, акламативно бараат промени

Битолски весник: Се наоѓаме на неколку денови пред гласање за иден градоначалник на Битола. Какви се вашите впечатоци од досегашниот тек на кампањата? Наташа Петровска: Кампањата ја реализиравме со големо задоволство, енергично и со многу дружење бидејќи на секој чекор ...

Read More »
error: Content is protected !!