Don't Miss
Home / Tag Archives: судски

Tag Archives: судски

Караџоски повикан на распит во Обвинителството

Претседателот на Судскиот совет Зоран Kараџоски, утрово е повикан да даде исказ во Јавното обвинителството за организиран криминал и корупција. Од Обвинителството засега нема информации зошто Караџовски е повикан во Обвинителството. Дел од медиумите објавија дека станува збор за додатоците ...

Read More »

“Транспортер “продолжува на 28 септември

Денеска во Скопскиот суд продолжи сидскиот процес „Транспортер„. По сослушувањето на неколку сведоци судскиот процес е закажан за 28 сепември, кога како што истакна судијаката ке има забрзано судење.  

Read More »

Општината (по)бара обештетување од превознциите, тие се закануваат со бојкот на “бесплатниот” превоз

Продолжението од судскиот процес во случајот “ Транспортер “ кој деновиве беше  прекинат  ќе се одржи на 27 април. До тогаш Општината Битола треба да го прецизира оштетното побарување  кое го бара од превознциите. Иако пред тоа Општината Битола наводно ...

Read More »

Мерцедесот на Груевски оди на аукција

Владата вечерва соопшти дека е донесена одлука да го продаде мерцедесот бенц C600 којшто беше набавен во времето на ВМРО-ДПМНЕ. Продажбата ќе се изврши преку електронскиот систем за јавно наддавање, а почетната проценета вредност на автомобилот, согласно проценката на Бирото ...

Read More »

Стартува судскиот процес “Транспортер“

Денеска во Основниот суд во Скопје треба конечно да почне судскиот процес “ Транспортер “ во кој од страна на СЈО првообвинет е поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески  за проневера на 360.000 евра. Освен Талески, обвинети се уште дваесет ...

Read More »

Повторно одложен судскиот процес “ Транспортер “

Судскиот процес “ Транспортер “ во кој првообвинет е екс градоначалникот на Битола, Владимир Талески е повторно одложен поради болест на една од обвинетите директорки во случајот, Анита Ангелевска. Имено адвокатот на Ангелевска доставил лекарско уверение дека таа била болна ...

Read More »

Денеска рочиште на СЈО за уништување документација во УБК

Денеска во 11.30 часот во Кривичниот суд во Скопје треба да почне судскиот процес за уништувањето документација поврзана со опремата од незаконското прислушување, за што Специјалното јавно обвинителство на 15 септември, годинава поднесе обвинение против седум лица. Првообвинетиот, поранешниот началник ...

Read More »

Нека виси Катица

Токму кога специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ги поднесе првите две обвиненија до Основниот суд  Скопје 1 и кога целокупната македонска јавност очекуваше  да ја види обвинителката Јанева како во судот ги брани обвиненијата против осомничените во двата судски предмети, ...

Read More »

Обвинителни акти против осомничените во „Пуч“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во Основниот суд Скопје 1 поднесе обвинителен акт против осомничените во предметот „Пуч“. Во соопштението се наведува дека тоа е сторено по спроведување сеопфатна истражна постапка, разгледување и анализа на прибраните ...

Read More »

Битолчанец му се заканувал на сведок

СВР Битола поднесе кривична пријава против Е.Д.(20) од Битола, за сторено кривично дело „незаконито влијание на сведоци”. На 13.10.2014 година, пријавениот се јавил на мобилен телефон на лице од с.Могила, битолско, кој е оштетен и сведок во постапка која се ...

Read More »