Home / Политика (page 3)

Политика

ВМРО ДПМНЕ се распадна на 10 пратенички групи

Ден по формирањето на десет пратенички групи на ВМРО, Собранието денеска нема да ја продолжи седницата на чиј дневен ред како втора точка е разрешување на Јавниот обвинител, Марко Зврлевски. Иако беше закажана, спикерот Талат Џафери ја откажа седницата, за ...

Read More »

Зврлевски останува јавен обвинител до понеделник

Собранието на Република Македонија денеска нема да ја продолжи шестата седница на чиј дневен ред се Предлог одлуката за давање согласност на општите акти на Народниот правобранител, како и разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Седницата, како што информираат за МИА ...

Read More »

Пратениците ќе му судат на обвинтелот Марко Зврлевски

Денеска продолжува седницата на Собранието, на  чиј дневен ред е разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Инаку пратениците вчера цел ден расправаа за владиниот предлог за нов директор на Агенцијата за администрација. Владата го предложува Спасе Глигоров, кој имал долгогодишно искуство ...

Read More »

Со доаѓањето на СДСМ на власт дојдоа и проблемите на земјоделците

Во врска со проблемите на зе мјоделците прес конференција одржа ВМРО ДПМНЕ.  На пресот мегу другото беше речено. Секогаш кога СДСМ се враќа на власт се враќаат и проблемите на земјоделците. СДСМ не само што не одвојува ниту денар за ...

Read More »

Алексанадр Кирацовски генерален секретар на СДСМ

Со одлука на партиското раководство на СДСМ  во неделата, на 18 јуни, за генерален секретар на СДСМ е избран Александар Кирацовски, актуелен пратеник во Собранието на Македонија, кој во изминатиот период ја извршуваше функцијата потретседател на партијата. Кирацовски е роден ...

Read More »

Уште едно предвремено “востание” во ВМРО ДПМНЕ

Само што лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски ги најави реформите во партијата, на политичката сцена се јавија  членови на партијата,  кои побараа реформи во ВМРО ДПМНЕ. Легитимирајќи се во јавноста како  членови на Републичкиот изборен штаб за реформи на ...

Read More »

Шекеринска: НАТО е наша стратегиска цел

Република Македонија е посветена на вистинско партнерство со НАТО. Зачленувањето во Алијансата е еден од клучните стратегиски приоритети на нашата држава. Нашата намера е да гледаме напред, и да преземаме чекори кон полноправно членство, посочила министерката за одбрана на Република ...

Read More »

Заев и Ципрас телефонски разговорале за градење доверба

Eвроатлантската перспектива на Македонија, прашањето за името и можностите за развивање на билатералните односи, биле теми за кои телефонски разговарале премиерот на Грција Алексис Ципрас и претседателот на македонската Влада Зоран Заев, соопшти денеска кабинетот на грчкиот премиер. Ципрас и ...

Read More »

Заев бара оставка од Зврлевски

Премиерот Зоран Заев побара јавниот обвинител, Марко Зврлевски под итно да поднеси оставка и да не чека да биде разрешен од Собранието. -„Редот е владата да поднесе предлог во Собранието за разрешување и предлог за именување на јавен обвинител  и ...

Read More »

Екстерното во „аут”, локалните избори во октомври

Паднаа првите одлуки на законодавниот дом. Наставниците и ученици може да здивнат. Парламентарното мнозинство заедно со опозициските БЕСА и ДПА, во отсуство на ВМРО-ДПМНЕ го донесе законот со кој се укинува екстерното тестирање. На седницата на парламентот  беа донесени измени ...

Read More »
error: Content is protected !!