Home / Политика (page 4)

Политика

Избрана новата влада на СДСМ

Со 62 гласа за, 5 против и 34 гласа против, доцна вечерва избрана е новата влада на Република Македонија За премиер на Владата е избран лидерот на СДСМ, Зоран Заев.  

Read More »

Се укинува екстерното испитување

Утре пред собраниските комисии  на маса ќе се најдат неколку закони, мегу кои и законот за полагање на екстерно тестирање. -Оваа година екстерно тестирање нема да има, изјави Рената Тренеска-Дескоска – кандидатка за министерка за образование СДСМ. Ваквата мерка екс-министерот ...

Read More »

До полноќ нова влада

Денеска  продолжува  седницата на Собранието  за избор на новата влада, која треба да биде избрана  најдоцна до полноќ. Инаку расправата за новата влада  започна вчера и на неа пратениците од говорницата си  упатија остри критики. Програмата на новата влада за ...

Read More »

Заев старо- нов лидер на СДСМ

  Зоран Заев  естаро нов лидер на СДСМ. Вака одлучија делегатите на 22 конгрес на партијата. Со 597 гласа „за“  Зоран Заев е реизбран за лидер на СДСМ. -Ова е голема обврска, ќе продолжам да работам, за да докажеме дека ...

Read More »

Заев: Нема да има реваншизам

Лидерот на СДСМ и единстевн кандидат за претседател на партијата, Зоран Заев  на  Конгресот пред делегатите во својот говор вети солидарно општество, подобар живот, одговорност, крај на поделбите. Заев во обраќањето на 22 партиски конгрес кој денеска се одржува во ...

Read More »

Агим Нухиу е новиот министер за внатрешни работи

Утрово се оддржа примопредавање на министерската функција во Министерството за внатрешни работи, по што сега министер е Агим Нухиу од ДУИ, кој досега беше заменик министер. По објавените конечни резултати од предвремените парламентарни избори, мандатот на министерот Оливер Спасовски од техничката ...

Read More »

Шилегов: Во Македонија ќе има нова одговорна влада

Петре Шилегов, носител на листа на СДСМ во ИЕ 6‚ синоќа  изјави дека граѓаните на Теарце се приклучиле на остатокот на граѓаните на Македонија и гласале  за промени и живот. -Со гордост можам да кажам дека граѓаните на Теарце се ...

Read More »

За ВМРО-ДПМНЕ изборите завршија на 11-ти декември

За ВМРО-ДПМНЕ изборите завршија на 11-ти декември, стои во соопштението на ВМРО ДПМНЕ. -Денес, и ние како и целата јавност дознавме, дека и покрај сите напори, Теарчани го спречиле обидот за постизборен инжинеринг. Им честитаме за тоа. Како победници на ...

Read More »

Кирацовски: Со 1 евро до сопствена фирма

-Тешка е одлуката за човек да се исели од сопствената држава, но многумина од младите ја донесоа, затоа што уште поголема беше тешкотијата да се живее во држава, која на младите не им нуди ама баш ништо. Тоа мора заедно ...

Read More »

Ковачевски: Битола ќе ја гасифицираме по примерот на Струмица

-Десет години власта на ВМРО ДПМНЕ ги лажи граѓаните на Битола дека ќе овозможи поевтино и еколошки почисто греење на домаќинствата и индустријата.Предизборно ветуваа топлификација и во 2011, и во 2013 и во 2014. Малку им беше со лагите, па ...

Read More »
error: Content is protected !!