Home / Вести (page 2)

Вести

Избришани снимките за бегството на Груевски

Најверојатно нема да видиме како Никола Груевски ја преминал границата со Албанија, во тек на неговото бегство. Пред четири дена, државниот обвинител, Љубомир Јовески за ТВ21 рече дека двајца службеници на обвинителството се во Албанија за да ги земат снимките ...

Read More »

Министрите албанци на владината седница говореа на албански јазик

Владата денеска ја одржа 117. седница, а на неа, како што информираа од владината прес-служба, членовите на Владата кои се припадници на албанската заедница говореле на својот мајчин јазик согласно одредбите од Законот за употреба на јазиците. „Претседателот на Владата ...

Read More »

Градоначалничката Петровска во посета на новите занимални во градинките

Градоначалничката на Општина Битола м-р Наташа Петровска ги посети објектите каде што е извршена реконструкција и опремување на трите нови занимални и посочи дека на овој начин, се намалува бројката на деца кои се на листата на чекање за сместување ...

Read More »

Нова дограма за “Кузман Шапкарев“

Преку проект на УСАИД, средното оштинско земјоделско училиште„Кузман Шапкарев“ доби нова комплетна дограма. Со 101 парче надворешнаалуминиумска столарија, беа заменети досегашните прозорци. Учеството наУСАИД во проектот е во вредност од 1.335.047 денари. Општина Битола партиципираше и во овој проект за ...

Read More »

Од 38, 25 пратеници на ВМРО ДПМНЕ се за предвремени избори

Досега 25 членови на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, која сега е сведена на 38 парламентарци, се потпишани на барањето за одржување предвремени парламентарни избори и формирање техничка влада – 100 дена претходно. Ова го јавуваат  извори од парламентарното мнозинство, според ...

Read More »

Христијан Мицкоски подготвен да биде премиер

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување на МРТ на прашањето дали е подготвен да биде премиер на Република Северна Македонија, одговори: -Јас сум подготвен да бидам премиер на Македонија. Мицкоски не сакаше да одговори дали нема да го ...

Read More »

Вавилон речиси распродаден!

                                      И покра тоа што  до завршниот дел на Манифестацијата на Битолски весник  “Избираме најуспешни битолчани” за 2018 година остануваат уште речиси неполн месец, сепак уште од сега може да се каже дека годинашаната манифестација ќе биде една од ...

Read More »

Се реновира учлиштето ОУ “ Гоце Делчев “

          Деновиве активно се работи на уредување на една од зградите во О.У „Гоце Делчев” во Битола.   Градоначалничката на Општина Битола, м-р Наташа Петровска, на терен ги регистрираше новите промени во училиштето и текот на реновирањето. Директорката на училиштето Билјана ...

Read More »

Бугарскиот амбасадор во посета на Битола

                  Новозназначениот амбасадор на Република Бугарија во Република Македонија, неговата екселенција Ангел Ангелов, во понеделникот ја оствари првата работна посета на Битола.    Амбасадорот Ангелов , заедно со генералниот конзул на Бугарија  во Битола, Димитар Иванов, на средбата со градоначалничката на ...

Read More »

Стоп за товарните возила на Ѓавато

Од 08:15 часот изутринава е воведена забрана за  движење за тешки товарни возила на патот Битола-Ресен преку планинскиот премин Ѓавато, соопшти Автомотосојузот на Македонија (АМСМ). Поради снежните врнежи претходно беа воведени забрани за движење на камиони и автобуси на патот ...

Read More »
error: Content is protected !!